Echipa italiană AS Roma s-a impus joi, în deplasare, scor 2-1, în meciul disputat în grupa G, la Tiraspol, cu Şerif, în prima etapă a grupelor Ligii Europa.

AS Roma a învins greu la Tiraspol pe Şerff, după o partidă în care italienii au condus cu 1-0, dar moldovenii au egalat prin columbianul Cristian Tovar în repriza secundă. Lukaku a înscris golul victoriei romane şi AS Roma s-a impus cu 2-1, iar Şerif a avut şi un jucător eliminat pe final de meci, e vorba de Fernandes.

La Linz, FC Liverpool a fost condusă de echipa gazdă, dar a întors rezultatul în numai şapte minute din repriza secundă, iar Salah a sigilat victoria cormoranilor în minutul 88.

Grupa E: Union St Gilloise – FC Toulouse 1-1 (Amoura 69 / Dallinga 45+3 penalti);

Grupa E: LASK Linz – FC Liverpool 1-3 (Flecker 14 / D. Nunes 56 penalti, Luis Diaz 63, Salah 88);

Grupa F: Panathinaikos Atena – Villarreal 2-0 (Ioannidis 38, Sporar 78);

Grupa F: Rennes – Maccabi Haifa 3-0 (Blas 1, Truffert 31, Bertug Yildirim 55);

Grupa G: Şerif Tiraspol – AS Roma 1-2 (Tovar 57 / Paredes 45+4, Lukaku 65);

Grupa G: Servette Geneva – Slavia Praga 0-2 (Masopust 32, Ogbu 59);

Grupa H: Qarabag – Molde 1-0 (Leandro Andrade 56);

Grupa H: Bayer Leverkusen – Hacken 4-0 (Wirtz 10, Adli 16, Boniface 66, Hofmann 70).