Echipa engleză Brighton a fost învinsă pe teren propriu joi seara, 2-3, de către formaţia greacă AEK Atena, în grupa B din Liga Europa. În aceeaşi grupă, Ajax şi Marseille au încheiat la egalitate, 3-3.

În ciuda startului excelent din Premier League, Brighton – echipa antrenată de italianul Roberto  de Zerbi, a pierdut acasă cu AEK Atena după un meci în care a fost condusă în permanenţă. Golurile gazdelor au venit din două lovituri de la 11 metri.

La Amsterdam, Ajax a condus cu 2-0 în minutul 20, dar oaspeţii au egalat până la pauză. Chiar dacă Taylor i-a adus în avantaj pe „lăncieri”, Aubameyang a reuşit dubla şi întâlnirea s-a terminat la egalitate, 3-3.

Atalanta Bergamo a învins cu 2-0 pe Rakow într-un meci în care jucătorii români Bogdan Racoviţan şi Deian Sorescu au fost titulari şi integralişti.

Rezultate înregistrate joi seara în prima etapă a grupelor Europa League:

Grupa A: Olympiakos Atena – Freiburg 2-3 (El Kaabi 40, 75 / Sallai 9, Grifo 45+7 penalti, Philipp 87);

Grupa A: West Ham United – Backa Topola 3-1 (Petrovic 66 autogol, Kudus 70, Soucek 82 / Stanic 48);

Grupa B: Brighton – AEK Atena 2-3 (Joao Pedro 30 penalti, 67 penalti / Sidibe 11, Gacinovic 40, Ponce 84);

Grupa B: Ajax Amsterdam – Olympique Marseille 3-3 (Borges 9, Berghuis 20, Taylor 62 / Clauss 23, Aubameyang 38, 78);

Grupa C: Glasgow Rangers – Betis Sevilla 1-0 (A. Sima 68);

Grupa C: Sparta Praga – Aris Limassol 3-2 (Krejci 20, 25, Vitik 67 / Kokorin 11 penalti, Babicka 90);

Grupa D: Sturm Graz – Sporting Lisabona 1-2 (Boving 58 / Gyokeres 78, Diomande 84);

Grupa D: Atalanta – Rakow 2-0 (De Ketelaere 49, Ederson 66).