Echipa spaniolă Real Madrid a învins sâmbătă seara, în deplasare, formaţia Girona, scor 3-0, într-un meci contând pentru etapa a 8-a din La Liga. Real a redevenit lider în campionat,

Madrilenii au vrut să tranşeze rapid lupta pentru rolul de lider al clasamentului şi a avut 2-0 în minutul 21. Gazdele nu au avut replică, iar Realul a marcat şi al treilea gol. În minutul 90+4 Nacho (Real) a fost eliminat, dar soarta partidei era deja decisă. Real Madrid are 21 de puncte şi conduce în ierarhia din La Liga, urmată de FC Barcelona (20 puncte) şi Girona (19 puncte).

Rezultatele înregistrate sâmbătă, în etapa a 8-a din La Liga:

Getafe – Villarreal 0-0;

Rayo Vallecano – Mallorca 2-2 (Garcia 4, Falcao 90+12 penalti / Muriqi 44, Sanchez 59);

Girona – Real Madrid 0-3 (Joselu 17, Tchouameni 21, Bellingham 71).