Echipa spaniolă Girona a învins duminică, pe teren propriu, scor 1-0, formaţia Las Palmas, într-un meci din etapa a patra din La Liga. Girona ocupă locul al doilea în clasament.

Girona nu a avut un meci uşor cu Las Palmas, golul victoriei gazdelor de pe stadionul Municipal de Montilivi venind abia în minutul 88. Autor a fost atacantul spaniol Portu, venit la echipă în această vară. Portu a intrat pe teren în minutul 75, înlocuindu-l pe Tsygankov şi a înscris cu lovitură de cap din pasa unei alte rezerve, Yan Couto. Până atunci, Las Palmas marcase în propria poartă, prin Alex Suarez, dar autogolul a fost anulat după consultarea VAR.

Girona este neînvinsă după patru etape şi, cu 10 puncte, ocupă locul secund în La Liga.

Într-un alt meci al etapei, disputat duminică, Mallorca şi Athletic Bilbao au încheiat la egalitate, scor 0-0.