Echipa spaniolă FC Barcelona a învins duminică, pe teren propriu, scor 1-0, formaţia FC Valencia, într-un meci din etapa a 24-a din La Liga.

Unicul gol al meciului de pe Stadionul Camp Nou a fost marcat de brazilianul Raphinha, în minutul 15. Barcelona a avut un penalti ratat, prin Ferran Torres, în minutul 55, iar din minutul 59 a jucat în zece, după ce Ronald Araujo a primit cartonaşul roşu. Catalanii sunt lideri în campionat, cu 62 de puncte, urmată de Real Madrid, cu 52 de puncte, dar cu un meci mai puţin disputat.

Într-un alt meci disputat duminică, Real Valladolid a dispus cu scorul de 2-1 de Espanyol Barcelona, prin golurile înscrise de Sanchez (min. 25) şi Aguado (min. 62). Pentru Espanyol a marcat Braithwaite (min. 87).