Noul antrenor al echipei naţionale de fotabl din Coreea de Sud, germanul Jurgen Klinsmann, a debutat vineri, într-un amical susţinut împotriva naţionalei Columbiei. Scorul final a fost 2-2.

Meciul amical dintre Coreea de Sud şi Columbia s-a disputat la Ulsan. Golurile gazdelor au fost marcate în prima repriză de Son Heung-min, atacantul lui Tottenham. El a înscris în minutele 10 şi 45+2, aducându-şi echipa în avantaj: 2-0. Columbia a egalat în startul reprizei secunde, prin James Rodriguez (min. 47) şi Jorge Carrascal (min. 49).

Klinsmann a fost numit antrenor al Coreei de Sud în luna februarie, înlocuindu-l pe portughezul Paulo Bento.