Spaniolul Carlos Alcaraz, locul 2 ATP, şi canadianul Felix Auger-Aliassime s-au calificat, miercuri, în sferturile de finală ale turneului de la Indian Wells, fază în care vor fi adversari.

Alcaraz, favorit principal, a beneficiat în optimi de abandonul britanicului Jack Draper, numărul 56 mondial. Draper a abandonat după 46 de minute de joc, când scorul era 6-2, 2-0 pentru spaniol.

Auger-Aliassime a trecut în optimi de americanul Tommy Paul, locul 19 ATP şi cap de serie 17, scor 6-3, 3-6, 6-7 (6). Meciul a durat două ore şi 46 de minute. Canadianul a salvat şase mingi de meci.

În sferturile de finală s-au calificat şi americanul Frances Tiafoe (16 ATP) şi italianul Jannik Sinner (13 ATP).

Rezultatele înregistrate de aceştia:

Frances Tiafoe – Alejandro Tabilo 6-4, 6-4

Jannik Sinner, cap de serie 11 – Stan Wawrinka 6-1, 6-4

Sinner va juca în sferturi cu americanul Taylor Fritz, locul 5 mondial, iar Tiafoe îl va întâlni pe britanicul Cameron Norrie, locul 12 ATP.