Spaniolul Carlos Alcaraz, locul 2 ATP, s-a calificat în semifinalele turneului de la Indian Wells, trecând în sferturi de numărul 10 mondial, canadianul Felix Auger-Aliassime.

Alcaraz s-a impus cu scorul de 6-4, 6-4, în două ore. El este la două victorii de revenirea pe primul loc în clasamentul mondial.

Tot în sferturi, americanul Taylor Fritz, locul 5 mondial şi deţinătorul trofeului, a fost eliminat de italianul Jannik Sinner, cap de serie 11, scor 6-4, 4-6, 6-4. Meciul a durat două ore şi 17 minute.

Alcaraz şi Sinner vor fi adversari în semifinale.

În cealaltă semifinală vor juca rusul Daniil Medvedev (6 ATP) şi americanul Frances Tiafoe (16 ATP).