Campioana la handbal masculin, Dinamo Bucureşti, a remizat joi, pe teren propriu, cu formaţia ungară Veszprem HC, scor 31-31 (13-16), în etapa a X-a din grupa A a Ligii Campionilor Machineseeker, ultima din 2022.

Principalii marcatori pentru Dinamo au fost Akimenko 7 goluri, Zeinelabedin 6, iar de la oaspeţi s-a remarcat Vailupau 7 reuşite.

În etapa a X-a s-au mai jucat meciurile dintre GOG - FC Porto 34-33, PSG - SC Magdeburg 33-37, iar ultima dispută, tot joi seară, va fi între Wisla Plock - HC Zagreb.

În primele meciuri din grupă, Dinamo a obţinut rezultatele: 28-30 cu SC Magdeburg, 30-33 cu Veszprem HC, 38-38 cu GOG, 32-27 cu FC Porto, 29-35 cu PSG Handball, 29-28 şi 27-27 cu HC Zagreb, 32-27 şi 28-26 cu Wisla Plock.

După 10 etape, campioana României are 11 puncte în clasamentul grupei A, locul 4.

Meciurile din Liga Campionilor se vor relua în 8 februarie 2023, atunci când Dinamo Bucureşti va juca în deplasare, cu FC Porto.

Doar primele două clasate în fiecare grupă se califică direct în sferturile de finală, iar echipele de pe locurile 3-6 vor disputa meciuri în play-off, în 22 şi 30 martie 2023, urmate de sferturile de finală, în 10 şi 18 mai, respectiv Turneul Final Four, la Koln, în 17-18 iunie.

Deţinătoarea trofeului este FC Barcelona. Dinamo Bucureşti nu a trecut de faza grupelor în sezonul anterior.