Formaţia FC Botoşani a învins, duminică, în deplasare, cu scorul de 2-1, echipa Gaz Metan Mediaş, într-un meci din etapa a XII-a a Ligii I, în care gazdele au condus cu 1-0.

Pentru Gaz Metan Mediaş a înscris Yazalde, în minutul 15. Golurile oaspeţilor au fost marcate de Mihai Roman ’73 şi J. Rodriguez ’89 (penalti acordat pentru un fault la Roman).

După ce a marcat, Mihai Roman i-a dedicat golul lui Ilie Balaci, arătând banderola neagră şi ridicând privirea spre cer.

20 mai - Evenimentul News.ro “Energy Road - Energie la tine acasă”. Parteneri: AS & Partners, FPPG, Delgaz Grid, Hidroelectrica, Nuclearelectrica, Premier Energy, Romgaz
4 iunie - Eveniment Profit.ro: Piaţa imobiliară românească sub spectrul crizei occidentale. Ediţia a IV-a. Parteneri: 123Credit, Cushman and Wakefield
6 iunie - Maratonul Energiei

Gaz Metan Mediaş: Pleşca - Creţu, M. Constantin, I. Cristea, Trif - Fofana, J. Aurelio – Ely (Romeo ’86), Chamed (Ivanov ’70), Caiado – Yazalde (Buziuc ’24). Antrenor: Mihai Teja

FC Botoşani: Pap – Patache (Chitoşcă ’69), Miron, Burca, Dumitraş - J. Rodriguez, Oaidă - Golofca, Ongenda (Enriko ’62), Fabbrini (Karaboue ’90) - M. Roman. Antrenor: Costel Enache

Cartonaşe galbene: Creţu ’23, Buziuc ‘78 / Dumitraş ’69, Rodriguez ‘90+2.

Arbitri: Istvan Kovacs – Ovidiu Artene, Mihai Marius Marica – Marian Barbu

Observatori: Nicolae Grigorescu, Marcel Vasile

Înainte de startul jocului, s-a ţinut un minut de reculegere în memoria fostului fotbalist Ilie Balaci şi a lui Ioan Muntean, fost preşedinte la Gaz Metan Mediaş.