Formaţia FC Barcelona a învins, sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 4-2, echipa FC Sevilla, într-un meci din etapa a IX-a a campionatului Spaniei, în care Lionel Messi a înscris un gol şi apoi a părăsit terenul accidentat.

Messi a marcat în minutul 12 şi în minutul 25 a părăsit terenul, accidentat la braţul drept.

Celelalte goluri ale învingătorilor au fost înscrise de Coutinho ‘2, Luis Suarez ’63 (penalti) şi Rakitic ’88. Pentru oaspeţi au marcat Sarabia ’79 şi Muriel ‘90+1.

Partidele Rayo Vallecano – Getafe, Eibar – Athletic Bilbao, Huesca – Espanol şi Betis – Real Valladolid se vor disputa duminică, iar confruntarea Real Sociedad – Girona este programată luni.

Pentru FC Barcelona urmează, miercuri, confruntarea cu Inter Milano, din Liga Campionilor, şi duminică, 28 octombrie, El Clasico din LaLiga, cu Real Madrid.