Formaţia FC Barcelona a învins, duminică, în deplasare, cu scorul de 5-0, echipa Levante, într-un meci din etapa a XVI-a a campionatului Spaniei, în care Lionel Messi a înscris trei goluri şi a pasat decisiv la celelalte două.

Messi a marcat în minutele 43, 47 şi 60.

Primul gol al Barcelonei a fost înscris de Suarez, în minutul 35, dintr-o pasă de la Messi. Pentru catalani a marcat şi Pique, pe final, în minutul 88, tot din pasa argentinianului.

În minutul 76, de la gazde a fost eliminat Erick Cabaco.

Alte rezultate din LaLiga:

FC Sevilla – Girona 2-0

Au marcat: Banega ’33 (penalti), Sarabia ‘64

Espanol – Betis Sevilla 1-3

Au marcat: Garcia ’24 / Lo Celso ’43, Tello ’85, Duarte ‘90+1 (autogol)

Huesca – Villarreal 2-2

Au marcat: Hernandez ’44 (penalti), Longo ’90+4 / Bacca ’63 (penalti), Moreno ‘81

Partida Deportivo Alaves – Athletic Bilbao este programată luni.