Faţada principală a Palatului Parlamentului, iluminată în culorile roşu şi albastru, la 40 de ani de când Steaua a câştigat Cupa Campionilor Europeni

Faţada principală a Palatului Parlamentului, iluminată în culorile roşu şi albastru, la 40 de ani de când Steaua a câştigat Cupa Campionilor Europeni

Faţada principală a Palatului Parlamentului va fi iluminată, joi seară, în culorile roşu şi albastru, pentru a marca împlinirea a 40 de ani de la câştigarea Cupei Campionilor Europeni de către echipa de fotbal Steaua Bucureşti.

Momentul marchează una dintre cele mai importante performanţe din istoria sportului românesc. În anul 1986, la Sevilla, Steaua Bucureşti devenea prima şi, până în prezent, singura echipă din România care a câştigat trofeul suprem al fotbalului european intercluburi.

Demersul vizează omagierea unei performanţe sportive de excepţie, devenită simbol al excelenţei şi mândriei naţionale, precum şi recunoaşterea contribuţiei sportului românesc la promovarea imaginii României pe plan internaţional, se arată într-un comunicat transmis News.ro.

Faţada principală va fi iluminată în culorile roşu şi albastru între orele 20.00-23.00.

CITEȘTE ȘI 40 de ani de când Steaua Bucureşti a câştigat Cupa Campionilor Europeni. Spectacol la stadionul Steaua / Faţada principală a Palatului Parlamentului, iluminată în culorile roşu şi albastru
viewscnt

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.

Recomandările editorilor
Ultima oră