Echipa naţională U21 a Georgiei a întrecut miercuri, pe teren propriu, naţionala U21 a Portugaliei, scor 2-0, într-un meci din grupa A a Campionatului European U21, găzduit de România şi Georgia.

Naţionala Georgiei a intrat în competiţie jucând pe propriul teren, la Tbilisi, cu Portugalia. Pe stadionul Boris Paichiadze, scorul a fost deschis de gazde, în minutul 37, când a înscris Giorgi Gagua, la prima şansă a gazdelor, în ciuda dominării exercitate de lusitani până atunci. Pressingul oaspeţilor a continuat, dar cei care au înscris au fost tot georgienii, prin Saba Sazonov, din pasa lui Tsitaishvili, omul care  oferise pasa decisivă şi la primul gol.

Portughezii au avut un om eliminat, pe Tomas Araujo, care l-a faultat, în calitate de ultim apărător, pe Gocholeishvili, în minutul 76, iar partida s-a încheiat cu victoria gazdelor, scor 2-0.

GEORGIA: Kutaladze - Khvadagiani, Sazonov, Gelashvili, Kalandadze, Tsitaishvili (Azarov 58) – Guliashvili (Gocholeishvili 58), Mekvabishvili (Lominadze 67), Gagnidze, Moistsrapishvili (Davitashvili 67) – Gagua (Sigua 90+4). SELECŢIONER: Ramaz Svanadze

PORTUGALIA: Celton Biai - Jose Carlos (Paulo Bernardo 71), Penetra, Araujo, Nuno Tavares – Joao Neves (Samuel Costa 71), Dantas, Andre Almeida – Vitinha (Francisco Conceicao 46), Afonso Sousa (Henrique Araujo 46), Pedro Neto. SELECŢIONER: Rui Jorge

Cartonaşe galbene: Gagua 61, Khvadagiani 90+5

Cartonaş roşu: Tomas Araujo (Portugalia) min. 76

Arbitri: Espen Ekas – Jan Erik Engan, Isaak Elias Bashevkin (toţi din Norvegia) – Juxhin Xhaja (Albania)