Corpul UEFA de Control Financiar al Cluburilor a decis, vineri, ca gruparea Levski Sofia, la care este legitimat Sergiu Buş, să fie exclusă din cupele europene pentru un sezon şi să fie amendată, pentru încălcarea fair-play-ului financiar.

Distribuie pe Facebook Distribuie pe X Distribuie pe Email

Dacă până la 28 februarie 2019 va dovedi că a achitat sumele restante din perioada de până la 30 septembrie 2018, sancţiunea de excludere de la următoarea ediţie a cupelor europene la care echipa se va califica în următoarele două sezoane va fi anulată.

Clubul bulgar a fost şi amendat cu 100.000 de euro.

O altă grupare sancţionată este Vardar, care a primit aceeaşi pedeapsă ca Levski, însă de această dată clubul trebuie să dovedească până la 31 ianuarie că şi-a achitat datoriile.

Sporting Lisabona a primit o amendă de 50.000 de euro pentru că a făcut plăţi pentru a achita sumele restante, însă după termenul prevăzut în regulamente.

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.