Jucătorul rus Daniil Medvedev, locul 2 ATP, s-a calificat în sferturile de finală ale Australian Open, după ce l-a învins, luni, cu scorul de 6-2, 7-6 (4) 6-7 (4), 7-5, pe americanul Maxime Cressy, locul 70 ATP.

Medvedev, 24 de ani, s-a impus după un meci care a durat trei ore şi 30 de minute şi este a doua oară în sferturi la Melbourne Park, după ce anul trecut a jucat finala.

În faza următoare, rusul va evolua cu canadianul Felix Auger-Aliassime, locul 9 ATP şi cap de serie numărul 9, care l-a învins, tot luni, cu scorul de 2-6, 7-6 (7), 6-2, 7-6 (4), pe croatul Marin Cilici, locul 27 ATP şi cap de serie numărul 27, după o partidă de trei ore şi 35 de minute.

Canadianul de 21 de ani este în premieră în sferturi la Australian Open.

Ultimul sfert de finală se va stabili după meciurile Stefanos Tsitsipas (Grecia), locul 4 ATP şi cap de serie numărul 4 - Taylor Fritz (SUA), locul 22 ATP şi cap de serie numărul 20 şi Alex De Minaur (Australia), locul 42 ATP şi cap de serie numărul 32 - Janick Sinner (Italia), locul 10 ATP şi cap de serie numărul 11.