Echipa naţională a Marocului a învins marţi Spania în optimile de finală, scor 0-0 (3-0 la lovituri de departajare), şi s-a calificat în sferturile Cupei Mondiale din Qatar.

Spania şi Maroc au încheiat la egalitate, 0-0, după 120 de minute de joc şi calificarea s-a decis la lovituri de departajare. Maroc a început cu gol – Sabiri, spaniolii au trimis în bară prin Sarabia, iar marocanii au mai înscris odată la execuţia lui Ziyech. Bounou a apărat şutul lui Soler, apoi a ratat şi Maroc prin Benoun, dar Bounou a apărat şi execuţia lui Busquets pentru ca Hakimi să înscrie stabilind scorul final 3-0 şi să trimită pentru prima oară în istorie Marocul în sferturile Cupei Mondiale.

MAROC: Bounou - Hakimi, Aguerd (El Yamiq 84), Saiss, Mazraoui (Attiat-Allah 82) - Amrabat – Ounahi (Benoun 120), Amallah (Cheddira 82) - Ziyech, En Nesyri (Sabiri 82), Boufal (Ezzalzouli 69). SELECŢIONER: Walid Regragui

SPANIA: Unai Simon - M. Llorente, Rodri, Laporte, Jordi Alba (Balde 98) - Busquets – Gavi (Soler 63), Pedri - Ferran Torres (N. Williams 75, Sarabia 118) , Marco Asensio (Alvaro Morata 63), Dani Olmo (Ansu Fati 98). SELECŢIONER: Luis Enrique

Cartonaşe galbene: Saiss 90 / Laporte 77

Arbitri: Fernando Andres Rapallini – Juan Pablo Belatti, Diego Yamil Bonfa (toţi din Argentina) – Raphael Claus (Brazilia)