Atacantul irakian participant la Cupa Mondială, Aymen Hussein, a fost reţinut şi interogat timp de aproape şapte ore la aeroportul O'Hare din Chicago după ce a sosit împreună cu echipa sâmbătă dimineaţă, a declarat un oficial sportiv irakian, potrivit Reuters.
Hussein a primit în cele din urmă permisiunea de a intra, dar fotograful echipei nu a fost lăsat să intre în Statele Unite, a declarat oficialul care lucrează pentru Comitetul Olimpic Irakian, dar care are legături strânse cu echipa.
Nici Federaţia Irakiană de Fotbal, nici Hussein, o figură emblematică, care a marcat golul ce a asigurat calificarea echipei în faza finală, nu au comentat deocamdată situaţia.
Fanii au ieşit în zori pentru a întâmpina echipa Irakului la aeroport, fluturând steaguri şi rugându-i pe jucători să pozeze pentru fotografii cu mai puţin de o săptămână înainte de începerea turneului.
Telefonul lui Hussein a fost verificat la sosire, a declarat oficialul irakian. „Fotograful echipei naţionale, Talal Salah, a fost reţinut mai mult de 10 ore, a fost supus unor verificări similare ale telefonului şi, în cele din urmă, i s-a refuzat intrarea în Statele Unite”, a adăugat oficialul.
Irakul revine la Cupa Mondială pentru prima dată de la debutul său, înregistrat acum 40 de ani.
Hussein, în vârstă de 30 de ani, conduce o linie de atac redutabilă, din care fac parte şi Ali Al-Hamadi, de la Ipswich Town, precum şi tinerii talentaţi Ali Jassim şi Youssef Amyn.
Irakul va întâlni Franţa, Senegalul şi Norvegia în Grupa I.




























