Jucătoarea Cristina Ene, cap de serie numărul 4, a pierdut, duminică, finala turneului ITF de la Cairo, cu premii totale de 15.000 de dolari.

Ene a fost învinsă de sportiva ucraineană Viktoriia Dema, venită din calificări, scor 6-2, 7-5. Meciul a durat o oră şi 51 de minute.

Pe tabloul de simplu de la Cairo s-au mai aflat cinci românce: Iulia Bianca Ilinca, Gabriela Nicole Tătăruş, Oana Gavrilă, Izabela Gabriela Novac şi Selma Ştefania Cadar.

Tătăruş a ajuns până în sferturile de finală. Ea a avut-o ca adversară în primul tur pe Ilinca. Oana Gavrilă a trecut în runda inaugurală de Novac, dar în turul doi a pierdut în faţa sportivei din Ucraina Anastasia Şoşina, cap de serie 2. Şoşina a învins-o în primul tur pe Cadar.