Reprezentativa Columbiei şi-a asigurat calificarea în sferturile de finală ale Copei America, după ce a învins, joi, cu scorul de 1-0, selecţionata Qatarului, în grupa B a competiţiei.

Unicul gol al meciului a fost marcat de Zapata, în minutul 86.

În celălalt meci al grupei B, Argentina şi Paraguay au încheiat la egalitate, scor 1-1.

Pentru Paraguay a marcat Richard Sanchez, în minutul 37, în timp ce pentru Argentina a punctat Lionel Messi, în minutul 57, din penalti.

În minutul 62, paraguayanul Derlis Gonzalez a ratat un penalti.

În ultima etapă, Columbia va întâlni Paraguay, iar Qatar va juca împotriva Argentinei.