Echipa naţională a Franţei a învins marţi, scor 4-1, echipa naţională a Australiei, într-un meci contând pentru grupa D a Cupei Mondiale din Qatar. Australienii au condus cu 1-0.

Goodwin a deschis scorul pentru Australia, în minutul 9, când s-a accidentat şi Lucas Hernandez, nevoit apoi să iasă de pe teren. Francezii au egalat în minutul 27 prin Rabiot, care a înscris cu o lovitură de cap. Acelaşi Rabiot a pasat în minutul 32 pentru Giroud care a înscris pentru 2-1. Franţa s-a detaşat în minutul 68, când Mbappe a înscris şi el, din centrarea lui Dembele. Tabela a fost închisă de Giroud care a reuşit dubla în minutul 71.

FRANŢA: Lloris – Pavard (Kounde 89), Upamecano, Konate, Lucas Hernandez (Theo Hernandez 13) – Tchouameni (Fofana 77), Rabiot - O. Dembele (Coman 77), Griezmann, Mbappe – Giroud (M. Thuram 89). SELECŢIONER: Didier Deschamps

AUSTRALIA: Ryan – Atkinson (Degenek 85), Souttar, Rowles, Behich - Mooy – Goodwin (Kuol 73), McGree (Mabil 73), Irvine (Baccus 85), Leckie – Duke (Cummings 56). SELECŢIONER: Graham Arnold

Cartonaşe galbene: Duke 55, Irvine 80, Mooy 90+5

Arbitri: Victor Gomes (Africa de Sud) – Zakhele Siwela (Africa de Sud), Souru Phatsoane (Lesotho) – Salima Mukansanga (Rwanda)