Perechea Monica Niculescu/Su-Wei Hsieh (România/Taiwan) s-a calificat, miercuri, în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului de la Cincinnati.

Monica Niculescu şi Su-Wei Hsieh au învins, cu scorul de 6-7 (4), 7-5, 10-8, într-o oră şi 50 de minute, cuplul Kristina Mladenovic/Anastasia Pavliucenkova (Franţa/Rusia).

În sferturi, Niculescu şi Hsieh vor juca împotriva perechii câştigătoare a meciului Ekaterina Makarova/Elena Vesnina (Rusia), cap de serie numărul 1 – Gabriela Dabrowski/Jelena Ostapenko (Canada/Letonia).

Tot miercuri, perechea Irina-Camelia Begu/Raluca Olaru s-a calificat în sferturi trecând în optimi de cuplul Shuko Aoyama/Darija Jurak (Japonia/Croaţia), scor 7-6 (2), 1-6, 10-6, într-o oră şi 35 de minute.

În faza următoare, cele două românce vor întâlni perechea care va câştiga meciul Sania Mirza/Shuai Peng (India/China), cap de serie 4 – Julia Goerges/Olga Savciuk (Germania/Ucraina).

Dacă se vor impune în meciurile din sferturi, perechile Niculescu/Hsieh şi Begu/Olaru vor fi adversare în semifinale.

Premiul pentru participarea în sferturile de finală este de 18.830 de dolari şi 190 de puncte.