Cea de-a 22-a ediţie a Campionatului European de tineret începe, duminică, în Italia, iar naţionala României printre cele 12 formaţii participante la turneul final, după o absenţă de 21 de ani.

Distribuie pe Facebook Distribuie pe Twitter Distribuie pe Email

Cele trei grupe de la turneul final sunt următoarele:

Grupa A: Italia, Spania, Polonia, Belgia

Grupa B: Germania, Danemarca, Serbia, Austria

Grupa C: Anglia, Franţa, România, Croaţia.
 
Programul grupei A
 
Polonia - Belgia (16 iunie / 19:30)

Italia - Spania (16 iunie / 22:00)

Spania - Belgia (19 iunie / 19:30)

Italia - Polonia (19 iunie / 22:00)

Spania - Polonia (22 iunie / 22:00)

Belgia - Italia (22 iunie / 22:00)

Programul grupei B

Serbia - Austria (17 iunie / 19:30)

Germania - Danemarca (17 iunie / 22:00)

Danermarca - Austria (20 iunie / 19:30)

Germania - Serbia (20 iunie / 22:00)

Danemarca - Serbia (23 iunie / 22:00)

Austria - Germania (23 iunie / 22:00)

Programul grupei C

România - Croaţia (18 iunie / 19:30)

Anglia - Franţa (18 iunie / 22:00)

Anglia - România (21 iunie / 19:30)

Franţa - Croaţia (21 iunie / 22:00)

Franţa - România (24 iunie / 22:00)

Croaţia - Anglia (24 iunie / 22:00)

Meciurile sunt găzduite de 6 stadioane: Stadio Renato Dall'Ara (Bologna), Mapei Stadium – Città del Tricolore (Reggio nell’Emilia), Stadio Dino Manuzzi (Cesena), Stadio Nereo Rocco (Trieste), Dacia Arena (Udine), San Marin Stadium (Serravalle).

România va juca partidele din faza grupelor la Serravale (Croaţia) şi Cesena (Anglia şi Franţa).

Semifinalele turneului se joacă la Bologna şi Reggio Emilia, în 27 iunie, în timp ce finala e programată la Udine, în 30 iunie.

Câştigătoarele celor trei grupe ajung în semifinale, în timp ce a patra echipa calificată va fi cea cu cel mai bun punctaj dintre ocupantele locurilor doi.

Polonia - Belgia (16 iunie / 19:30) Italia - Spania (16 iunie / 22:00) Spania - Belgia (19 iunie / 19:30) Italia - Polonia (19 iunie / 22:00) Spania - Polonia (22 iunie / 22:00) Belgia - Italia (22 iunie / 22:00) ________________________________________ Grupa B Serbia - Austria (17 iunie / 19:30) Germania - Danemarca (17 iunie / 22:00) Danermarca - Austria (20 iunie / 19:30) Germania - Serbia (20 iunie / 22:00) Danemarca - Serbia (23 iunie / 22:00) Austria - Germania (23 iunie / 22:00) ________________________________________ Grupa C România - Croaţia (18 iunie / 19:30) Anglia - Franţa (18 iunie / 22:00) Anglia - România (21 iunie / 19:30) Franţa - Croaţia (21 iunie / 22:00) Franţa - România (24 iunie / 22:00) Croaţia - Anglia (24 iunie / 22:00)

Citeste mai mult: adev.ro/pt2n90
Polonia - Belgia (16 iunie / 19:30) Italia - Spania (16 iunie / 22:00) Spania - Belgia (19 iunie / 19:30) Italia - Polonia (19 iunie / 22:00) Spania - Polonia (22 iunie / 22:00) Belgia - Italia (22 iunie / 22:00) ________________________________________ Grupa B Serbia - Austria (17 iunie / 19:30) Germania - Danemarca (17 iunie / 22:00) Danermarca - Austria (20 iunie / 19:30) Germania - Serbia (20 iunie / 22:00) Danemarca - Serbia (23 iunie / 22:00) Austria - Germania (23 iunie / 22:00) ________________________________________ Grupa C România - Croaţia (18 iunie / 19:30) Anglia - Franţa (18 iunie / 22:00) Anglia - România (21 iunie / 19:30) Franţa - Croaţia (21 iunie / 22:00) Franţa - România (24 iunie / 22:00) Croaţia - Anglia (24 iunie / 22:00)

Citeste mai mult: adev.ro/pt2n90
Grupa A Polonia - Belgia (16 iunie / 19:30) Italia - Spania (16 iunie / 22:00) Spania - Belgia (19 iunie / 19:30) Italia - Polonia (19 iunie / 22:00) Spania - Polonia (22 iunie / 22:00) Belgia - Italia (22 iunie / 22:00)

Citeste mai mult: adev.ro/pt2n90
Polonia - Belgia (16 iunie / 19:30) Italia - Spania (16 iunie / 22:00) Spania - Belgia (19 iunie / 19:30) Italia - Polonia (19 iunie / 22:00) Spania - Polonia (22 iunie / 22:00) Belgia - Italia (22 iunie / 22:00)

Citeste mai mult: adev.ro/pt2n90
Grupa A Polonia - Belgia (16 iunie / 19:30) Italia - Spania (16 iunie / 22:00) Spania - Belgia (19 iunie / 19:30) Italia - Polonia (19 iunie / 22:00) Spania - Polonia (22 iunie / 22:00) Belgia - Italia (22 iunie / 22:00)

Citeste mai mult: adev.ro/pt2n90

Pe lângă naţionala lui Mirel Rădoi, România va mai avea reprezentanţi la CE, brigada de arbitri condusă de Istvan Kovacs.

Kovacs îi va avea ca asistenţi pe Ovidiu Artene şi Vasile Marinescu.

Pentru turneul din iunie au fost selecţionate nouă brigăzi de arbitri din următoarele ţări: Belarus, Bulgaria, Israel, Letonia, Olanda, Romania, Scoţia, Serbia şi Suedia.

Kovacs a mai arbitrat la Campionatul European, dar cel rezervat juniorilor under 19, în 2014. Atunci a condus două meciuri din faza grupelor şi o semifinală, Portugalia – Serbia.

Campioana en-titre este Germania.

Meciurile de la CE de tineret sunt transmise de TVR1 şi TVR HD.

viewscnt

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.