Echipa naţională a Moldovei a învins marţi seara, pe teren propriu, scor 3-2, echipa naţională a Poloniei, într-un meci din cadrul grupei E a calificărilor pentru Euro 2024. Polonezii conduceau cu 2-0 la pauză.

Polonia a început bine la Chişinău, unde Arkadisuz Milik a deschis scorul în minutul 12, din pasa lui Lewandowski. În minutul 34 a marcat şi Lewandowski, iar meciul părea jucat la 0-2.

Ion Nicolaescu, de la Beitar Ierusalim, a redus din diferenţă în minutul 48, pentru ca în minutul 79 acelaşi jucător să reuşească dubla, aducând o nesperată egalare pentru gazde. Lucrurile s-au complicat şi mai tare pentru echipa lui Fernando Santos în minutul 85. Atunci Vladislav Baboglo a înscris golul victoriei pentru Moldova, aducând prima victorie pentru aceasta în grupa E.

Cehia şi Albania sunt pe primele două locuri în grupă, cu 7 şi 6 puncte, iar Moldova este pe trei, cu 5 puncte. Polonia are trei puncte din trei meciuri şi e pe locul al patrulea.

Luxemburg s-a impus în Bosnia, cu 2-0, şi este pe locul al treilea în grupa J, cu 7 puncte, în urma Portugaliei (12 puncte) şi a Slovaciei (10 puncte). Lusitanii au ajuns la patru victorii consecutive, Cristiano Ronaldo înscriind unicul gol la Reykjavik, cu Islanda. A fost meciul cu numărul 200 pentru Ronaldo la naţionala Portugaliei.

Meciul de la Glasgow, de pe Hampden Park, dintre Scoţia şi Georgia a fost întrerupt din cauza condiţiilor nefavorabile şi a fost reluat după ce terenul a devenit practicabil.

Rezultate înregistrate în meciurile disputate marţi, în calificările pentru Euro 2024:

Grupa A: Norvegia – Cipru 3-1 (Solbakken 12, Haaland 56 penalti, 60 / Kastanos 90+3);

Grupa E: Moldova – Polonia 3-2 (Nicolaesc 48, 79, Baboglo 85 / Milik 13, Lewandowski 34);

Grupa E: Insulele Feroe – Albania 1-3 (O. Faero 45+1 / Bajrami 20, Asllani 51, Muçi 90+1);

Grupa F: Austria – Suedia 2-0 (Baumgartner 81, 89);

Grupa F: Estonia – Belgia 0-3 (Lukaku 37, 40, Bakayoko 90);

Grupa G: Ungaria – Lituania 2-0 (Varga 32, Sallai 83);

Grupa G: Bulgaria – Serbia 1-1 (Despodov 47 / Lazovic 90+6);

Grupa J: Islanda – Portugalia 0-1 (Cristiano Ronaldo 89);

Grupa J: Bosnia – Luxemburg 0-2 (Borges Sanches 4, Sinani 74);

Grupa J: Liechtenstein – Slovacia 0-1 (Vavro 45+1).