Echipa germană VfB Stuttgart a învins vineri seara, pe teren propriu, scor 3-1, formaţia SV Darmstadt, în primul meci al etapei a 5-a din Bundesliga.

Pe MHPArena din Stuttgart oaspeţii au deschis scorul, prin autogolul lui Dan-Axel Zagadou, din minutul 17, dar VfB a avut reacţie rapidă şi Enzo Millot a egalat în minutul 22. După zece minute Serhou Guirassy a adus gazdele în avantaj, 2-1, iar în 90+2 acelaşi jucător a stabilit scorul final.

În clasament, VfB Stuttgart, cu un meci mai mult, le-a depăşit pe Leverkusen şi Bayern, trecând pe primul loc, cu 12 puncte. Darmstadt e ultima, cu un punct din cinci meciuri.