Echipa germană Bayern Munchen a terminat la egalitate, în deplasare, scor 1-1, cu formaţia RB Leipzig, în derbiul etapei a 16-a din Bundesliga.

Primul meci al etapei a 16-a din Bundesliga a început cu un minut de linişte în memoria lui Pele, legenda fotbalului mondial care a decedat în luna decembrie a anului 2022.

Bavarezii au deschis scorul în prima repriză, când a înscris Eric Maxim Choupo-Moting. Era minutul 37 şi Bayern conducea cu 1-0. Gazdele au egalat în minutul 52, prin Marcel Halstenberg.

Cu 35 de puncte, Bayern este lider în Bundesliga, la cinci puncte de echipa de pe locul secund, Freiburg. RB Leipzig este clasată pe locul al treilea, cu 29 de puncte.