Echipa germană Borussia Dortmund a învins sâmbătă, în deplasare, scor 4-2, formaţia Freiburg, în etapa a patra din Bundesliga. RB Leipzig a dispus cu 3-0 de Augsburg, în aceeaşi etapă.

La Freiburg, pe Europa-Park Stadion, Borussia Dortmund a deschis scorul, în minutul 11, la golul lui Hummels, însă gazdele au preluat conducerea în numai patru minute, în prelungirile primei reprize. Mai întâi a marcat Lucas Höler, în minutul 45+2, pentru ca în minutul 45+6 să înscrie şi Nicolas Höfler. Donyell Malen a adus egalarea pentru oaspeţi, în minutul 61, iar gazdele au rămas în zece din minutul 81, după eliminarea lui Nicolas Höfler. În minutul 88 Mats Hummels a reuşit dubla şi a adus în avantaj Borussia, scorul final fiind stabilit de Marco Reus, în minutul 90+2. Dortmund a adunat 8 puncte în primele patru etape şi este pe locul 7 în campionat.

Într-un alt meci, RB Leipzig a învins cu 3-0 pe Augsburg, un scor stabilit încă din minutul 27. Leipzig e pe locul 3 în Bundesliga, cu 9 puncte.

Rezultate înregistrate sâmbătă, în etapa a patra din Bundesliga:

RB Leipzig – Augsburg 3-0 (Xavi Simons 7, Openda 11, Raum 27);

Freiburg – Borussia Dortmund 2-4 (Höler 45+2, Höfler 45+6 / Hummels 11, 88, Malen 60, Reus 90+2);

Wolfsburg – FC Union Berlin 2-1 (Wind 12, Maehle 30 / Gosens 28);

FSV Mainz – VfB Stuttgart 1-3 (Barreiro 70 / Guirassy 56, 84, 90+7);

FC Koln – Hoffenheim 1-3 (Selke 61 / Kramaric 1, Grillitsch 28, Beier 52);

VfL Bochum – Eintracht Frankfurt 1-1 (Stöger 74 / Ebimbe 55).