Echipa germană Bayern Munchen a câştigat sâmbătă, în deplasare, scor 3-2, întâlnirea cu formaţia FC Augsburg, în etapa a 19-a din Bundesliga, Neuer a apărat un penalti, în minutul 88.

Bayern avea nevoie de victorie la Augsburg, pentru a rămâne în plasa liderului, Bayer Leverkusen şi, după prima repriză, se părea că elevii lui Thomas Tuchel nu vor avea probleme. Bavarezii au condus cu 2-0 la pauză, după reuşitele semnate de Aleksandar Pavlovici şi Alphonso Davies, dar gazdele au redus din diferenţă în minutul 52, când a înscris Ermedin Demirovic. Kane a restabilit diferenţa de două goluri, în minutul 58, iar portarul Neuer a salvat un penalti executat de Sven Michel, în minutul 88. A fost de bun augur, pentru că gazdele au reuşit să mai înscrie odată, în prelungiri, şi Bayern s-a impus la limită, scor 3-2.

În clasament, Bayern are 47 de puncte şi este pe locul secund, la un punct de lider, Bayer Leverkusen, care are un meci mai puţin disputat. Augsburg e pe 12, cu 21 de puncte.

Într-un alt meci, VfB Stuttgart s-a impus în duelul cu RB Leipzig pentru ultima treaptă a podiumului. Victorioşi cu 5-2, şvabii sunt pe locul 3, cu 37 de puncte, în timp ce RB Leipzig are 33 de puncte şi se află pe locul 4.

Rezultate înregistrate sâmbătă, în cadrul etapei a 19-a din Bundesliga:

Wolfsburg – FC Koln 1-1 (K. Paredes 40 / Alidou 38);

Hoffenheim – Heidenheim 1-1 (Kramarci 45 / Dinkçi 29);

Werder Bremen – Freiburg 3-1 (Ducksch 9, Nijnmah 53, Malatini 90+3 / Grifo 28);

Augsburg – Bayern Munchen 2-3 (Demirovic 52, 90+4 / A. Pavlovic 23, A. Davies 45, Kane 58);

VfB Stuttgart – RB Leipzig 5-2 (Millot 25, Undav 30, 56, 75, Leweling 48 / Sesko 32, Openda 55).