Formaţia Bayern Munchen a fost învinsă, duminică, în deplasare, cu scorul de 2-1, de echipa RB Leipzig, într-un meci din etapa a XXVII-a a campionatului Germaniei, în care a condus cu 1-0.

Pentru bavarezi, acesta este primul eşec după o serie de 13 jocuri fără înfrângere în Bundesliga (12 victorii, o remiză).

Golurile învingătorilor au fost marcate de Keita ’37 şi Werner ’56. Pentru Bayern a înscris Wagner, în minutul 12.

Tot duminică, Borussia Dortmund a învins cu scorul de 1-0 echipa Hannover 96. Golul a fost marcat de Batshuayi, în minutul 24.

FC Koln s-a impus cu 2-0 în faţa echipei Bayer Leverkusen, golurile fiind înscrise de Osako ‘9 şi Zoller ’69.

În clasament conduce Bayern Munchen, cu 66 de puncte, urmată de Schalke 04 (49 de puncte) şi de Borussia Dortmund (48 de puncte).