Echipa de baschet masculin CSM Oradea a învins miercuri, în deplasare, formaţia Kangoeroes Mechelen, scor 86-72 (46-33), în ultimul meci din grupa E a FIBA Europe Cup, şi s-a calificat în faza a doua de pe primul loc, cu 11 puncte.

De pe locul secund s-a calificat în faza a doua a grupelor echipa franceză Cholet Basket (10 puncte).

În primele meciuri din grupa E, CSM Oradea a obţinut rezultatele: 81-99 şi 77-69 cu Cholet, 99-63 şi 90-62 cu Rilsi Sportist şi 98-76 cu Kangoeroes Basket.

În grupa H, SCM Craiova s-a calificat mai departe (11 puncte.), iar vicecampioana CSO Voluntari a ratat faza următoare, după ce a încheiat pe locul 3 (8 puncte).

Primele două clasate în fiecare grupă au intrat în turul secund, tot în format de grupe, de unde tot primele două clasate vor trece în fazele eliminatorii (sferturi, semifinale, finală).