Echipa de baschet masculin Athletic Constanţa a câştigat, vineri, grupa B din primul tur al Cupei României, şi s-a calificat direct la Turneul Final 8 al competiţiei.

Rezultatele complete ale grupei B, cu meciuri disputate la Constanţa, între 28-30 decembrie, sunt: Laguna Bucureşti - Athletic Constanţa 71-99, SCM Craiova - Laguna Bucureşti 85-59 şi SCM Craiova - Athletic Constanţa 77-78.

Pe primul loc al grupei B a încheiat Athletic Constanţa, care obţine calificarea directă la Turneul Final 8.

Anterior, din celelalte grupe s-au calificat direct echipele CSM Oradea, U BT Cluj, CSO Voluntari, SCM Timişoara, Rapid Bucureşti.

La Turneul F8 au obţinut calificarea prima clasată din fiecare din cele şase grupe, plus încă două echipe cu cea mai bună linie de clasament de pe locul 2, adică FC Argeş Piteşti (din grupa A) şi SCM Craiova (B).

Turneul Final8 va avea loc între 11-15 februarie 2023. Meciuri din sferturile de finală vor fi trase la sorţi, după care se vor disputa semifinalele şi finala Cupei României.

Deţinătoarea trofeului este CSO Voluntari.