Echipa de baschet feminin CSM Constanţa, aflată la primul sezon în Liga Naţională, este a doua finalistă a competiţiei, după ce a învins duminică, pe teren propriu, vicecampioana FCC UAV Arad, în meciul al treilea, decisiv, din semifinale.
CSM Constanţa s-a impus cu scorul de 73-68 (28-30).
Anterior, CSM Constanţa a obţinut victoria, cu 80-63, după care FCC UAV Baschet Arad s-a impus cu 64-60. Astfel, cu 2-1 la general, echipa CSM Constanţa se califică în finala Ligii Naţionale.
S-a calificat anterior în ultimul act campioana en-titre Sepsi Sfântu Gheorghe, după 2-0 la general cu Rapid Bucureşti (80-62 şi 75-61).
Sepsi Sfântu Gheorghe este deţinătoarea titlului naţional, după finala din 2022, cu FCC UAV Arad, în cinci partide.
Şi în acest sezon, finala Ligii Naţionale va decide campioana în sistemul cel mai bun din cinci jocuri.




























