Echipa de baschet feminin CSM Alexandria este prima semifinalistă a Cupei României, după ce a eliminat sâmbătă, în sferturi, formaţia CSM Târgu Mureş, scor 78-69 (38-28), la Turneul Final 8 de la Sfântu Gheorghe.

Tot sâmbătă se joacă şi celelalte trei partide din sferturile de finală, între CSM Târgovişte - Sportul Studenţesc, Sepsi Sfântu Gheorghe - Agronomia Bucureşti şi Universitatea Cluj-Napoca - CSM Constanţa.

Semifinalele vor avea loc duminică, iar finala Cupei României luni, de la ora 19.00.

Deţinătoarea trofeului este campioana Sepsi Sfântu Gheorghe, după finala din 2023 cu FCC UAV Arad, scor 109-63.

Meciurile din cadrul Turneului Final 8 de la Sfântu Gheorghe sunt arbitrate de 11 femei, în semn de respect pentru luna în care sunt sărbătorite, iar lor li se alătură arbitrul internaţional Alin Faur.

”Arbitrii acestui turneu final vor purta uniforme speciale, prin care ne-am dorit să ne exprimăm încă o dată respectul şi aprecierea pentru femeile din vieţile noastre, precum şi să le încurajăm să acorde atenţie sănătăţii lor, să facă sport şi să nu evite controalele medicale periodice, putând preveni astfel afecţiuni care le-ar afecta calitatea vieţii”, a declarat preşedintele Colegiului Central al Arbitrilor de Bachet din cadrul FRB, Alexandru Olaru.