Atleta Jennifer Ştefania Dossey (Steaua Bucureşti) s-a clasat, marţi, pe locul 6, în finală la triplusalt, la Campionatele Europene under 20, de la Ierusalim.

Cea mai bună săritură a atletei Jennifer Dossey a măsurat 13.27 metri, după ce în calificări a fost pe locul 5, cu 13.35 metri (cea mai bună performanţă personală).

Tot marţi, în semifinale la 100 metri garduri, Cosmina Denisa Balaban s-a clasat pe locul 5 în prima serie, ratând finala probei (13.39 secunde). În calificări, ea a încheiat pe locul 12, cu 13.42 secunde, nou record national la U20. Şi Alexandru Ciobanu a ratat calificarea în finală la aruncarea greutăţii (locul 9, 16.07 metri), iar la 200 metri, Gabriel Neacşu s-a clasat doar pe locul 6 în seria 4 (22.00 secunde), ratînd faza următoare.

În schimb, la 400 metri garduri, Ştefania Uţă a fost prima în seria 3 şi s-a calificat direct în semifinale, cu 37.87 secunde.

Alţi sportivi români calificaţi în finale la CE under 20, până în prezent, sunt Vlad Alexandru Turcu (aruncarea suliţei), Mihaela Blaga (3.000 metri obstacole), Alin Şavlovschi (3.000 metri obstacole), Claudia Costiuc (800 metri).

Delegaţia României la Campionatele Europene de la Ierusalim include 21 de atleţi under 20 (11 fete şi 10 băieţi).