Jucătoarea Alexandra Cadanţu, locul 170 WTA, a abandonat, duminică, în turul doi al calificărilor turneului de la Stuttgart, cu premii totale de 816.000 de dolari.

Cadanţu a abandonat în setul al doilea al meciului cu sportiva ucraineană Marta Kostiuk, numărul 156 mondial, la scorul de 7-5, 2-0 pentru adversara sa, după o oră şi 17 minute de joc.

Potrivit site-uului WTA, Cadanţu a suferit o accidentare la genunchiul drept.

Pe tabloul principal de  la Stuttgart, Simona Halep, locul 1 WTA, va juca direct în turul doi, ea urmând să o întâlnească pe câştigătoarea meciului Daria Kasatkina – Magdalena Rybarikova.