UPDATE - Elevii şi profesorii Colegiului Naţional ”Octavian Goga” din Sibiu, dar şi persoanele din Prefectură, evacuaţi după ce s-a declanşat alarma de gaz/ La şcoală, au fost găsite scăpări de gaz la conducte/ Traficul în zonă, reluat - FOTO, VIDEO
Elevii şi profesorii Colegiului Naţional ”Octavian Goga” din municipiul Sibiu au fost evacuaţi, joi, după ce s-a declanşat alarma de gaz. De asemenea, a fost întreruptă activitatea serviciilor de permise si înmatriculări şi serviciul paşapoarte din cadrul Prefecturii Sibiu, fiind evacuate şi persoanele din această clădire. În urma măsurătorilor, s-a stabilit că sunt scurgeri la conducte de gaz, la unitatea şcolară, astfel că gazul va rămâne închis până se fac reparaţii. La Prefectură, au fost indicate valori peste cele normale la un canal, dar după aerisire situaţia s-a remediat. Traficul a fost restricţionat pe mai multe străzi din zonă, restricţiile fiind ridicate în cursul după-amiezii.
UPDATE - Pompierii sibieni anunţă că au încheiat intervenţia la unitatea de învăţământ şi la sediul Instituţiei Prefectului.
În urma măsurătorilor făcute de specialiştii CBRN din cadrul ISU Sibiu şi a măsurătorilor făcute de operatorul de gaze pentru identificarea surselor care au generat aceste evenimente, s-a constatat că, la sediul Prefecturii, s-au identificat valori puţin peste limita normală în apropierea unui canal de canalizare, însă după aerisire nu au mai fost identificate valori care să indice prezenţa gazului.
”Pentru siguranţă, mâine (vineri - n.r.) dimineaţă înaintea de începerea programului de lucru vor fi efectuate noi măsurători”, a precizat ISU Sibiu.
Potrivit sursei citate, la unitatea de învăţământ au fost identificate nişte scurgeri de gaze la conductele de alimentare cu gaz. Pentru siguranţă, gazul rămâne închis până când vor fi efectuate lucrările de reparaţie, astfel încât să nu mai existe scăpări de gaze.
UPDATE - ISU Sibiu a anunţat că a fost mobilizată şi o autospecială CBRN pentru efectuarea măsurătorilor de specialitate. De asemenea, sunt prezente şi echipaje ale operatorilor de apă şi canalizare, gaz şi electricitate.
”Având în vedere situaţia existentă, atât în cadrul Instituţiei Prefectului judeţul Sibiu, cât şi în cadrul unităţii de învăţământ, toate persoanele au fost evacuate preventiv pentru desfăşurarea intervenţiei şi pentru clarificarea situaţiei de fapt. Din unitatea de învăţământ au fost evacuaţi toţi elevii şi toate cadrele didactice (peste 1.000 de persoane)”, a transmis ISU.
FOTO: ISU Sibiu
La rândul său, Prefectura Sibiu a anunţat că activitatea serviciilor de permise si înmatriculări şi serviciul paşapoarte sunt temporar suspendate, ca urmare a intervenţiei forţelor specializate în urma sesizării prin numărul de urgenţă 112 a unui miros înţepător la subsolul clădirii.
UPDATE - Potrivit IPJ Sibiu, traficul rutier este restricţionat pe străzile Andrei Şaguna - Mitropoliei - Ioan Lupaş din municipiul Sibiu, pentru a asigura intervenţia autospecialelor care acţionează în cadrul unei unităţi de învăţământ, unde a pornit alarma de gaz.
ŞTIREA INIŢIALĂ - ”ISU Sibiu intervine de urgenţă la o unitate de învăţământ de pe strada Mitropoliei din municipiul Sibiu întrucât a pornit alarma de gaz. La faţa locului sunt mobilizate o autospecială de stingere şi un echipaj SMURD”, a transmis ISU Sibiu.
La ora transmiterii acestei ştiri, sunt evacuaţi elevii şi profesorii.
Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.