Ministrul Mediului Mircea Fechet anunţă începerea monitorizării permanente prin imagini satelitare, intensificarea patrulelor în zonele forestiere cu risc ridicat şi mobilizarea echipelor de intervenţie în proximitatea focarelor istorice de incendii. ”: Suntem cu ochii pe Caraş-Severin, Gorj, Mehedinţi, Dolj şi Timiş, cele mai vulnerabile judeţe în ceea ce priveşte incendiile de pădure”, afirmă Fechet, subliniind că toate planurile locale de apărare împotriva incendiilor vor fi verificate şi reactivate, iar oamenii vor fi informaţi despre riscurile utilizării focului în apropierea pădurilor, în special fermierii şi turiştii, având în vedere că cele mai multe incendii din fondul forestier sunt cauzate de activităţi umane necontrolate, de la arderea resturilor vegetale, focuri lăsate nesupravegheate şi până la neglijenţa în zonele de camping.
”Suntem cu ochii pe Caraş-Severin, Gorj, Mehedinţi, Dolj şi Timiş. Sunt cele mai vulnerabile judeţe în ceea ce priveşte incendiile de pădure, iar pentru că se anunţă un sezon de vară secetos, cu temperaturi extreme, ne concentrăm pe prevenţie şi monitorizare nu doar în aceste regiuni, ci la nivelul întregii ţări”, anunţă ministrul Mediului în contextul unei întâlniri de lucru dedicate consolidării măsurilor de prevenire şi intervenţie în cazul incendiilor de pădure.
El precizează că a discutat, alături de conducerea Gărzii Forestiere Naţionale (GFN), inspectorii-şefi ai gărzilor forestiere teritoriale, specialişti ai Administraţiei Naţionale de Meteorologie (ANM), ai Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă (IGSU) şi experţi din cadrul Ministerului Mediului, Apelor şi Pădurilor (MMAP) despre cum poate fi consolidat mecanismul de monitorizare şi intervenţie rapidă, în special în zonele cu risc crescut, identificate pe baza statisticilor din ultimii ani.
Evenimente
19 iunie Perspectivele macroeconomice şi fiscale ale României
”Ne-am propus să protejăm, cu vigilenţă maximă, pădurile României, iar asta înseamnă să fim pregătiţi, să acţionăm coordonat şi să prevenim orice situaţie care poate degenera într-un dezastru ecologic. În aceste condiţii, începem monitorizarea permanentă prin imagini satelitare, intensificăm patrulele în zonele forestiere cu risc ridicat şi mobilizăm echipe de intervenţie în proximitatea focarelor istorice”, anunţă ministrul Mediului.
El subliniază că toate planurile locale de apărare împotriva incendiilor vor fi verificate şi reactivate, iar oamenii vor fi informaţi despre riscurile utilizării focului în apropierea pădurilor, în special fermierii şi turiştii, în condiţiile în care cele mai multe incendii din fondul forestier sunt cauzate de activităţi umane necontrolate, de la arderea resturilor vegetale, focuri lăsate nesupravegheate şi până la neglijenţa în zonele de camping.
”În perioada următoare, vom intensifica şi campaniile de conştientizare şi informare publică. Românii trebuie să ştie că pagubele acestor incendii pot deveni ireversibile, atât pentru mediu, cât şi pentru comunităţi, şi că măsurile de precauţie salvează viaţa şi natura. Am transmis, în cadrul întâlnirii, că mizez pe o colaborare strânsă între instituţiile de control, autorităţile locale şi cetăţeni. Ne dorim o vară sigură, fără pierderi de vieţi omeneşti şi de păduri. Iar acest lucru depinde de responsabilitatea fiecăruia dintre noi”, conchide Fechet.

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.