Inspectoratul Şcolar Constanţa anunţă, marţi, că este în contact direct cu conducerea Liceului ”Gheorghe Duca”, unde un elev a pulverizat spray cu piper către colegi, 19 persoane fiind transportate la spital. Starea acestora este bună, din primele date. Elevul care a folosit spray-ul a fost preluat de Poliţie.

Distribuie pe Facebook Distribuie pe X Distribuie pe Email

”Directorul unităţii de învăţământ Liceul Tehnologic «Gheorghe Duca» din Constanţa a semnalat un incident în cursul acestei dimineţi. Este vorba despre un elev de clasa a IX-a care a utilizat în sala de clasă un dispozitiv cu substanţă iritantă (spray cu piper). Avându-se în vedere efectul substanţei asupra elevilor, a fost solicitată intervenţia ambulanţei. Totodată,  s-a solicitat şi prezenţa organelor de poliţie”, a transmis, marţi, Inspectoratul Şcolar Constanţa.

Potrivit sursei citate, din discuţiile cu conducerea liceului rezultă că elevii nu sunt în pericol în acest moment.

Evenimente
19 iunie Perspectivele macroeconomice şi fiscale ale României

”Elevul care a produs incidentul a fost preluat de către reprezentanţii poliţiei. Voi reveni cu precizări şi cu date suplimentare, ISJ Constanţa aflându-se în permanentă comunicare cu unitatea de învăţământ şi cu instituţiile competente”, a mai transmis instituţia citată.

19 persoane au fost trasnport     ate la spiyal, marţi, după ce elevul a pulverizat spray cu piper în unitatea de învăţământ.

Pentru a interveni la faţa locului cu toate dotările necesare, autorităţile au activat Planul Roşu de Intervenţie.

 

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.