Echipa engleză Chelsea a terminat la egalitate sâmbătă, pe teren propriu, scor 2-2, cu formaţia Everton, în etapa a 28-a din Premier League. Golul egalizator al oaspţilor a fost înscris în minutul 89.

După o primă repriză albă pe Stamford Bridge, Chelsea a deschis scorul prin Joao Felix, în minutul 52, iar oaspeţii au egalat în minutul 69, la reuşita lui Abdoulaye Doucoure. Londonezii au trecut din nou în avantaj, după penalti-ul transformat de Kai Havertz în minutul 76, însă Everton a dat lovitura pe final de meci. Doucoure a pasat, iar Ellis Simms a înscris în minutul 89.

Chelsea este pe locul 10 în Premier League, cu 38 de puncte, iar Everton se află pe 15, cu 26 de puncte.