Simona Halep, locul 4 WTA şi deţinătoarea trofeului, a învins-o, miercuri, pe americanca Jennifer Brady, locul 76 WTA, venită din calificări, în turul al doilea la Rogers Cup, cu premii de aproape 3 milioane de dolari, în care românca a fost direct acceptată, în calitate de cap de serie numărul 4.

Halep s-a impus cu scorul de 4-6, 7-5, 7-6 (5).

Jucătoarea din Constanţa a fost condusă cu 3-0 în primul set, însă a reuşit să revină până la 4-4. În cele din urmă a pierdut setul cu 4-6.

Halep a început mai bine setul doi, când a condus cu 2-0, fiind apoi egalată şi la 2, dar si la 5-5, după ce a servit pentru meci. Românca s-a impus cu scorul de 7-5.

În setul decisiv, Halep a condus cu 4-0, fiind egalată şi chiar condusă, dar a reuşit să câştige în tie-break, scor 7-6  (5),

Meciul a durat două ore şi 26 de minute.

În optimi, Halep va evolua cu învingătoarea din meciul dintre Donna Vekic (Croaţia) şi Svetlana Kuzneţova (Rusia).

Calificarea în optimi este recompensată cu 29. 120 de dolari şi 105 puncte WTA.