Candidatul USR la alegerile prezidenţiale Elena Lasconi a declarat, joi, despre întâlnirea lui Nicuşor Dan cu Florian Coldea, la care a făcut referire recent, că a primit un e-mail cu nişte poze pe care le-a publicat pe Facebook. Sunt înfăţişaţi Nicuşor Dan, Victor Ponta şi Florian Coldea, în imagini separate.
26 mai - Energy Road - Energie la tine acasă
10 iunie - Perspectivele macroeconomice și fiscale ale României
UPDATE: ”În spiritul adevărului, cred că avem cu toţii nevoie de nişte explicaţii pentru aceste fotografii”, a scris Lasconi, joi seară, pe Facebook, publicând câteva fotografii.

În acestea apar Nicuşor Dan, Victor Ponta şi Florian Coldea, dar în imagini separate. Ei par a ieşi din aceeaşi clădire.

ŞTIRE INIŢIALĂ: ”Am primit un e-mail cu nişte probe, în acest sens, şi am vrut să văd dacă, întrebându-l, va recunoaşte”, a declarat Elena Lasconi, la Europa FM.

Ea a precizat că le va face publice astăzi.
”O să le fac azi. Am aşteptat să văd dacă, în al 12-lea ceas, o să spună adevărul. Ştiam că a minţit şi că minte”, a continuat Lasconi.
Elena Lasconi a menţionat că este vorba despre o întâlnire la care era şi Victor Ponta. ”Cred că era aranjamentul pentru candidatură”, a completat ea.
În cadrul dezbaterii care a avut loc miercuri seară la Antena 3, Elena Lasconi l-a întrebat pe Nicuşor Dan dacă s-a întâlnit recent cu fostul şef al SRI Florian Coldea.
”Aţi spus la un moment dat că v-aţi întâlnit cu Florian Coldea o singură dată la Ambasada Franţei (...) V-aţi mai întâlnit cu el şi în ce context?”, a întrebat Lasconi.
Nicuşor Dan a afirmat că a mai răspuns la această întrebare şi s-a referit la un moment din octombrie 2024: ”Aţi venit în sala de Consiliu şi aţi declarat presei – îi cer lui Nicuşor Dan să medieze Lasconi-Ciucă-Orban astfel încât doar unul dintre noi să intre în competiţie şi să evităm o finală Simion-Ciolacu”.
Ulterior, Elena Lasconi l-a acuzat că minte: ”Nu-mi place că ai minţit de mai multe ori şi pot să îţi dovedesc, dar nu vreau să te umilesc (...) Nu-mi plac oamenii care mint. Te-am întrebat când ai venit la sediu ultima dată de ce ai minţit şi te-ai uitat pe lângă mine. De ce ai minţtit? Dacă îţi calci în picioare caracterul ca să ajungi într-o funcţie, e atât de importantă funcţia aia? Eu sunt capabilă să pierd, dar să îmi păstrez verticalitatea şi caracterul şi să nu mint niciodată”.

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.