Preşedintele Klaus Iohannis a afirmat, la bilanţul pe anul 2015 al SRI, că reforma legilor care reglementează securitatea naţională este necesară şi trebuie făcută repede, în contextul în care ameninţările teroriste în Europa se amplifică îngrijorător.

Distribuie pe Facebook Distribuie pe X Distribuie pe Email

Klaus Iohannis a afirmat că este nevoie de schimbarea întregii legislaţii în acest domeniu, menţionând în mod expres legislaţia privind securitatea cibernetică.

”Am vorbit şi despre restanţele pe care le avem în materie de legislaţie. Mă refer aici atât la reluarea discuţiei cu privire la legislaţia din domeniul securităţii cibernetice, cât şi la ansamblul reglementărilor în domeniul securităţii naţionale. Absenţa unei legislaţii coerente, unitare şi actualizate în materie de securitate naţională rămâne o temă sensibilă. Avem nevoie de o reformă legislativă, care necesită timp, dezbatere şi coordonare, dar nu mai poate întârzia”, susţine preşedintele.

Evenimente
26 mai Energy Road - Energie la tine acasă
10 iunie Perspectivele macroeconomice şi fiscale ale României

Totodată, Iohannis a cerut SRI să intensifice colaborarea cu serviciile similare din alte ţări pentru combaterea terorismului.

”În materie de securitate nu este loc decât de profesionalism 100%. Consider că pe fondul creşterii alarmante a ameninţării teroriste în Europa, colaborarea şi coordonarea serviciilor de intelligence din toate statele europene este esenţială”, a conchis preşedintele.

Klaus Iohannis a participat, marţi, la şedinţa de bilanţ pe anul 2015 al Serviciului Român de Informaţii.

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.