Premierul Ilie Bolojan a declarat, vineri, că i-a rugat pe colegii din partid să nu dea replici, să nu răspundă la atacurile din coaliţie, amintind ”ce s-a întâmplat în urmă cu 2, 3 ani de zile, când partidele erau în şedinţa de guvern dimineaţa şi după amiaza se atacau pe toate posturile tv”.

Distribuie pe Facebook Distribuie pe X Distribuie pe Email

Premierul Ilie Bolojan a fost întrebat la Hotnews dacă conta mai mult un răspuns mai ferm al echipei din PNL la atacurile din ultima perioadă a partenerilor de coaliţie din PSD.

”De fiecare dată când am discutat aceste aspecte în şedinţele de partid, i-am rugat pe colegii mei să nu dăm replici, să nu răspundem. Vă aduceţi aminte ce s-a întâmplat în urmă cu 2-3 ani de zile în care partidele erau în şedinţa de guvern dimineaţa şi după amiaza se atacau pe toate posturile de televiziune”, a spus premierul

El a menţionat că responsabilitatea pe care o ai când deţii această funcţie este în primul rând pentru cetăţenii ţării, pentru români şi pentru România. ”Atunci ai două modalităţi de a-ţi folosi energia, să faci ceea ce este necesar pentru ţara noastră sau să te uiţi în permanenţă în sondaje, să urmăreşti ce se întâmplă în zona publică în aşa fel încât să te poziţionezi ca să mai câştigi o jumătate de punct procentual, să pari mai bine poziţionat decât alţii, să dai senzaţia că propunerea ta este cea mai bună. Eu am ales prima opţiune şi asta a fost modul meu de a acţiona şi convingerea mea în toţi aceşti ani. Dacă am reuşit la Oradea sau în judeţul Bihor să fac ceva este că ordinea de priorităţi pentru mine a fost clară. Prima dată a fost comunitatea şi apoi a fost partidul sau persoana mea. În situaţia dificilă în care suntem, ordinea de priorităţi se respectă şi astăzi cu atât mai mult, şi asta este important”, a mai afirmat Bolojan.

”E greu de presupus că vom reuşi să corectăm lucrurile care au fost acumulate negativ în aceşti ani, să ne reducem cheltuielile, să corectăm legile proaste, să eliminăm privilegiile, să deranjăm orice s-ar spune, dar în acelaşi timp să fim cu ochii pe sondaje şi să ne menţinem în permanenţă într-o creştere. Nu se poate întâmpla asta şi deci nu e o problemă că colegii n-ar fi dorit să dea replici, dar înseamnă că n-am învăţat nimic din lecţia din anii trecuţi”, a explicat premierul.

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.