Liderul PSD, Liviu Dragnea, a anunţat, după şedinţa Comitetului Executiv Naţional al partidului, că toţi membrii PSD din Guvern şi-au prezentat demisiile înaintea Comitetului Executiv Naţional, cu o singură excepţie, ministrul Comunicaţiilor, care va trimite demisia pe email. De asemenea, el a spus că a luat act de demisia premierului Sorin Grindeanu, iar PSD şi ALDE sunt pregătite să formeze un nou guvern.

Distribuie pe Facebook Distribuie pe X Distribuie pe Email

Liviu Dragnea a spus, ân conferinţa de presă susţinută de liderul ALDE, Călin Popescu Tăriceanu, că în şedinţa PSD a fost făcută o evaluare a activităţii Guvernului, fiind prezentat un document care arată că "direcţia este bună, dar ritmul de implementare a unor măsuri este scăzut".

"Analizând acest document am tras concluzia că o parte din membrii Guvernului, nu o parte mică, nu au luat foarte în serios programul de guvernare, nu au reuşit să se coordoneze, nu a fost o abordare strategică. Au fost multe măsuri tratate la şi altele", a declarat liderul PSD.

Evenimente
26 mai Energy Road - Energie la tine acasă
10 iunie Perspectivele macroeconomice şi fiscale ale României

El a susţinut că atunci când a început a doua parte a şedinţei premierul nu a mai aşteptat un vot.

"Nu a mai aşteptat să ne îndreptăm către un vot, care putea cuprinde un pachet de măsuri administrative, cât şi nişte înlocuri în Guvern, nu neapărat demisia sau demiterea premierului. Am condus această întâlnire şi le-am cerut colegilor mei să nu se discute cu patimă. Din păcate, premierul nu a mai aşteptat nicio decizie, ne-a transmis că îţi dă demisia cu condiţia ca preşedintele Iohannis să numească un premier PSD şi că îl putem şi exclude că nu îl mai interesează",  a mai spus Dragnea.

"Toţi membrii PSD din Guvern şi-au prezentat demisiile înaintea Comitetului Executiv Naţional al PSD, cu o singură excepţie, ministrul Comunicaţiilor, care este plecat din ţară şi care va trimite demisia pe email. De asemenea, am luat act de anunţul primului ministru că îşi prezintă demisia. PSD este pregătir, împreună cu ALDE, să formeze un nou guvern", a adăugat Dragnea.

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.