Premierul desemnat, Adrian Veştea, a declarat luni în faţa Parlamentului că ne lipseşte încrederea, iar misiunea acestui Guvern e clară: să reconstruim această încredere. El a mai afirmat că obiectivul său principal va fi să contribuie, împreună cu Preşedintele ţării, la reunirea societăţii noastre în jurul unui proiect comun, adăugând că avem nevoie de mai puţină dezbinare şi de mai multă construcţie.
"Mă aflu astăzi în faţa dumneavoastră pentru a solicita votul de încredere al Parlamentului pentru învestirea acestui Guvern. O fac cu respect pentru această instituţie şi cu o convingere simplă: dincolo de tot ce ne separă politic, mai există un teren comun - dorinţa sinceră de a face bine ţării noastre", a transmis premierul desemnat în plenul comun al Parlamentului.
Adrian Veştea a arătat că trecem printr-o perioadă complexă, cu provocări economice serioase, tensiuni sociale acumulate de ani de zile, un context internaţional mai instabil şi mai riscant decât am cunoscut de multă vreme.
"Dar dincolo de toate acestea, cred că adevărata noastră problemă e alta - o criză de încredere. Neîncrederea dintre cetăţean şi stat. Convingerea, tot mai răspândită, că regulile nu sunt aceleaşi pentru toţi. Şi, poate cel mai dureros, sentimentul tot mai multor oameni că viitorul lor nu mai poate fi construit aici, acasă", a subliniat Veştea.
Premierul desemnat a mai spus că nu ne lipsesc oamenii capabili, nu ne lipsesc resursele, nu ne lipsesc oportunităţile, ci "ne lipseşte încrederea.
"Misiunea acestui Guvern e clară: să reconstruim această încredere prin muncă, seriozitate, dialog şi rezultate. Pentru că încrederea nu se cere - se câştigă, zi de zi, prin fapte", a adăugat el.
"Dacă îmi veţi acorda votul, obiectivul meu principal, ca prim-ministru, va fi să contribui, împreună cu Preşedintele ţării, la reunirea societăţii noastre în jurul unui proiect comun de dezvoltare. Avem nevoie de mai puţină dezbinare şi de mai multă construcţie. De mai puţine promisiuni şi de mai multe rezultate. Iar întrebarea care va sta la baza fiecărei decizii a acestui Guvern va fi una singură: viaţa oamenilor devine mai bună sau nu?
Pentru că ţara asta înseamnă oameni - familii care muncesc cinstit pentru un viitor mai bun al copiilor lor, tineri care se întreabă dacă merită să rămână acasă, antreprenori care creează locuri de muncă, profesori, medici, fermieri, militari şi funcţionari care îşi fac datoria în fiecare zi, şi seniori care au construit tot ce avem şi merită respectul nostru necondiţionat.
Înseamnă, deopotrivă, istoria şi identitatea unui popor care a ştiut să îşi apere demnitatea în cele mai grele momente. Avem datoria să lăsăm generaţiilor viitoare o ţară mai puternică decât cea pe care am primit-o noi.
Dragi colegi parlamentari,
Avem nevoie urgentă de stabilitate şi de un Guvern cu puteri depline. Reforme care trebuie continuate. Investiţii care nu mai suportă întârziere. Fonduri europene care trebuie atrase, nu pierdute prin birocraţie.
Finalizarea renegocierii Planului Naţional de Redresare şi Rezilienţă ne oferă şansa de a utiliza, până la finalul acestui mandat, miliarde de euro pentru dezvoltare - bani care nu sunt cifre abstracte în nişte rapoarte, ci şcoli renovate, spitale modernizate, drumuri şi reţele de apă care ajung, în sfârşit, în comunităţi care le-au aşteptat ani.
Fiecare euro atras e o şansă pentru această ţară. Fiecare oportunitate ratată e timp pierdut pentru generaţia care vine după noi.
De aceea, prima noastră prioritate este stabilitatea economică. Vom continua investiţiile publice, vom susţine antreprenoriatul românesc, vom păstra predictibilitatea fiscală şi vom consolida credibilitatea ţării în faţa investitorilor.
Vrem ca dezvoltarea economică să se vadă, în sfârşit, în prosperitatea oamenilor - nu doar în statistici. E firesc ca munca şi resursele acestei ţări să genereze valoare pentru cei care o muncesc, nu doar pentru cei care o administrează.
În acelaşi timp, îmi asum un angajament ferm faţă de dumneavoastră: voi respecta acest Parlament. Cred în dialogul instituţional, în echilibrul puterilor în stat şi în ideea că marile reforme se construiesc împreună, nu prin confruntare.
