Scandal în plenul CSM între doi judecători, unul dintre ei acuzându-l pe celălalt că l-a turnat la Securitate

Plenul CSM a respins, joi, cererea judecătorului Stere Learciu de la Curtea de Apel Bucureşti, acuzat de CNSAS că a colaborat cu Securitatea, de a mai activa ca judecător încă un an, peste vârsta de pensionare. În timpul şedinţei, judecătorul Constantin Brânzan, fost director al Institutului Naţional al Magistraturii (INM), l-a acuzat pe Learciu că l-a turnat la Securitate, în tinereţe, el imputându-le magistraţilor din CSM că l-au reprimit în activitate după ce se pensionase, în 2011.

Recomandările editorilor
Ultima oră