O femeie în vârstă de 36 de ani care a înşelat cu 150.000 de euro două agenţii de turism şi peste 20 de persoane fizice cărora le-a promis că le poate intermedia vacanţe „last minute” în destinaţii externe precum Maldive, Japonia, Cuba sau Turcia a fost trimisă în judecată de către procurorii bucureşteni. Ea se află în arest la domiciliu, fiind pusă sub acuzare pentru înşelăciune, fals în înscrisuri sub semnătură privată, fals informativ, inducerea în eroare a organelor judiciare. Ea a încercat să scape de acuzaţiile penale formulând plângeri şi depunând documente false care ar fi indicat o altă persoană ca fiind vinovată de faptele comise.
"În perioada februarie 2024 - februarie 2026, sub pretextul intermedierii încheierii unor contracte de prestări servicii turistice sau în vederea asocierii pentru dezvoltarea unui proiect prin fonduri europene, inculpata G.M., în mod constant şi coordonat, a indus în eroare 24 de persoane fizice şi 2 persoane juridice (agenţii de turism), determinându-le astfel să îi transfere/remită mai multe sume de bani sau să îi pună la dispoziţie bilete de avion şi vouchere pentru cazare, cauzând un prejudiciu în cuantum de 795 000 lei (din care a restituit suma de aproximativ 102 500 lei) fiind folosite în acest demers mijloace frauduloase precum folosirea unor calităţi şi identităţi mincinoase, prezentarea unor înscrisuri sub semnătura privată (ordine de plată/facturi fiscale/chitanţe) falsificate şi a unor documente electronice - confirmări de plată, facturi - care, în realitate, fuseseră generate prin manipularea datelor informatice", informează, marţi, printr-un comunicat, Parchetul de pe lângă Judecătoria Sectorului 2 al Capitalei, care a instrumentat acest dosar.
Procurorii spun că, pentru a-şi convinge victimele să încheie contracte cu ea şi să îi plătească pachete turistice, dădea exemple concrete de excursii pe care pretindea că le-a organizat anterior, susţinând că alte persoane au beneficiat de serviciile sale fără incidente şi creând astfel o aparenţă de experienţă şi legitimitate în domeniu.
"Trebuie remarcat că şi o parte dintre persoanele vătămate din prezenta cauză au plecat în două excursii "organizate" de inculpată, dar acest lucru s-a realizat prin comiterea de către aceasta a unor infracţiuni de înşelăciune împotriva unor agenţii de turism, şi nu printr-un demers licit. Inculpata G.M. le-a menţionat tuturor persoanelor fizice vătămate că nu ea se ocupă direct de contractarea pachetelor turistice, ci doar intermediază relaţia dintre ei şi presupuşii organizatori, persoane despre care s-a dovedit că nu au nicio legătură cu activitatea infracţională sau care sunt fictive. Totodată, în presupusa relaţie comercială cu cele două persoane juridice vătămate (agenţii de turism), s-a folosit, fără drept, de identităţile altor persoane, utilizând în acest sens fotografii cu actele de identitate ale acestor persoane, în posesia cărora a intrat în urma participării la un proces electoral", se mai arată în documentele anchetatorilor.
Procurorii mai notează că, în perioada 11 august 2024 - 5 februarie 2025, femeia a comis noi infracţiuni, în încercarea de a evita declanşarea unui proces penal care să o vizeze. Ea a încercat să le demonstreze turiştilor pe care i-a înşelat şi de la care a primit bani că nu este vinovată de faptul că ei nu au putut să beneficieze de serviciile turistice promise.
"Inculpata G.M. a indus în eroare organele judiciare prin sesizarea unor fapte nereale, respectiv comiterea acestora de către o anumită persoană, producând în acest sens probe nereale. Astfel, inculpata atât prin declaraţia de persoană vătămată, cât şi prin depunerea la dosarul penal a unor înscrisuri sub semnătură privată falsificate (chitanţe), a creat o stare de pericol pentru înfăptuirea actului de justiţie. Scopul acestor induceri a fost ca inculpata să dovedească existenţa unei presupuse fapte de înşelăciune comise împotriva sa, astfel încât să înlăture orice suspiciune ce ar plana asupra sa, dar şi pentru a direcţiona ancheta înspre altă persoană, producând inclusiv probe ce susţineau acuzaţia împotriva numitei M.E.D.", se mai arată în comunicatul Parchetului.
Prejudiciul total cauzat de femeie este de 150.000 de euro.
Ea este inculpată pentru 46 de acte materiale de înşelăciune, 17 fapte de fals în înscrisuri sub semnătură privată, 39 de acte materiale de fals informatic şi inducerea în eroare a organelor judiciare.
În iarna acestui an, femeia a fost arestată preventiv, în prezent fiind în arest la domiciliu.




























