Judecătorul Cristi Dănileţ explică, miercuri, de ce l-a trecut pe Tudorel Toader între cele trei modele pe care le-a avut în viaţă, declaraţie care ”a şocat” mai multă lume. ”Nu a fost în intenţia mea să îl laud pe fostul ministru al justiţiei. Eu am vorbit doar de profesorul de acum 25 ani”, a transmis magistratul.
”Unii au fost şocaţi când au citit postarea mea de ieri privindu-l pe Toader Tudorel. Nu a fost în intenţia mea să îl laud pe fostul ministru al justiţiei. Eu am vorbit doar de profesorul de acum 25 ani”, a scris, miercuri, pe Facebook, Cristi Dănileţ.
Judecătorul a explicat, pentru media9.ro, de ce l-a apreciat pe Tudorel Toader ca profesor.
13 octombrie - Oraşul meu acasă şi la birou (ediţia a IV-a)
”Omul ăsta venea în concedii la Vatra Dornei şi mă căuta să ne întâlnim. Era judecător la Curtea Constituţională şi vorbeam cu el la telefon. Despre ce vorbim? E păcat că profesorul s-a schimbat în ministru. Şi, din păcate, a rămas ministru”, a declarat judecătorul clujean.
Acesta a afirmat că, atât el, cât şi alţi foşti studenţi ai lui Tudorel Toader s-au dezis de el când a devenit ministru.
”Toţi ne-am dezis de el când am văzut cu ce discurs a venit. Îmi pare rău, dar ăsta e adevărul. Nu ştiu dacă mai are susţinerea vreunei generaţii care a ieşit de pe băncile facultăţii (...) Eu nu vreau să mă războiesc cu profesorul Toader. El a avut un mandat politic pe care l-a dus la îndeplinire”, a mai afirmat Cristi Danileţ, pentru media9.ro.
Judecătorul Cristi Danileţ aafirmat, într-o postare pe Facebook, că a avut trei modele în viaţă - tatăl său, Ioan Danileţ, cizmar de meserie, pe care l-a iubit enorm, maestrul său de arte marţiale şi profesorul său din facultate, Tudorel Toader, despre care afirmă că drumurile li s-au intersectat apoi de mai multe ori, ”până la un moment dat, când a devenit ministru”.

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.