Preşedintele american Donald Trump intenţionează să facă senzaţie în domeniul toponimiei în timpul unei vizite în Arabia Saudită, prevăzută săptămâna viitoare, şi să anunţe că Statele Unite schimbă numele Golfului Persic în ”Golful Arabic”, după ce a redenumit Golful Mexic drept ”Golful Americii”, declară sub protecţia anonimatului două surse oficiale, dezvăluie The Associated Press.

Distribuie pe Facebook Distribuie pe X Distribuie pe Email

Această schimbare de nume nu ar reprezenta în sine o revoluţie pentru partea americană, deoarece armata americană (US Army) foloseşte de mai mulţi ani, în comunicate oficiale, denumirea ”Golful Arabic” în loc de Golful Persic, scrie AP.

În Statele Unite şi în Franţa, această întindere de apă este desemnată prin numele de ”Golful Pesic (Golful Arabic)”, iar în Orientul Mijlociu ”Golful Arabiei” şi ”Golful Arabic” sunt ambele folosite în majoritatea ţărilor din regiune.

Evenimente
26 mai Energy Road - Energie la tine acasă
10 iunie Perspectivele macroeconomice şi fiscale ale României

În Iran, din cauza moşteniri persane, predomină denumirea ”Golful Persic”.

PRIMELE DISPUTE DIPLOMATICE ÎN 2017

Aceasta nu este prima oară când Donald Trump se interesează de numele golfului de la coastele Iranului, Irakului, Kuwaitului, Arabiei Saudite şi Emiratelor Arabe Unite (EAU).

În 2017, în primul său mandat, el a folosit deja ”Golful Arabic”.

Preşedintele iranian de atunci Hassan Rohani l-a sfătuit, în replică, ”să studieze geografia”.

Dezvăluirea intenţiilor miliardarului în timpul acestui turneu, în afară de Arabia Saudită la Doha, în Qatar, şi la Abu Dhabi, în EAU, l-a înfuriat pe ministrul iranian de Externe Abbas Araghchi.

”Tentativele politice de a schimbare a numelui stabilit în mod istoric de Golful Persic este dovada unei intenţii ostile faţă de Iran şi poporul său şi sunt condamnate ferm”, scrie pe X şeful diplomaţiei iraniene.

”Orice măsură mioapă în acest sens nu va avea nicio validitate şi niciun efect juridic sau geografic”, adaugă el.

”Ea nu va face decât să-i înfurie pe toţi iranienii de toate culorile politice, în Iran, în Statele Unite şi în întreaga lume”, scrie Abbas Araghchi.

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.