Rusia îşi va rambursa datoria externă în ruble, după ce SUA pune capăt unei scutiri prin care-şi plătea datoriile în dolari, anunţă Guvernul rus

Rusia îşi va rambursa datoria externă în ruble, după ce SUA pune capăt unei scutiri prin care-şi plătea datoriile în dolari, anunţă Guvernul rus

Rusia urmează să-şi ramburseze datoria în ruble, anunţă miercuri Ministerul rus al Finanţelor, după ce Statele Unite au decis să pună capăt - începând de miercuri - unei scutiri care permite Moscovei să-şi plătească datoriile în dolari, relatează AFP.

”Dat fiind că refuzul de a prelungi această licenţă, face imposibilă continuarea onorării datoriei externe în dolari, rambursările se vor face în deviza rusă, cu posibilitatea convertirii, apoi, în deviza originală, prin intermediul National Settlement Depository, care va servi ca agent plătitor”, anunţă într-un comunicat Ministerul rus al Finanţelor.

viewscnt

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.

Recomandările editorilor
Ultima oră